KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16411005
nr 1641 1005
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad Paris 1936, "mitt vänliga fönster". Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 71x60 cm
Kondition: krackeleringar
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Utrop:
12.000 kr
Såld:
10.000 kr
måndag 9 september 2024
kl 19:31:06
9/9 17:43:59
Greta Gerell
Läs mer om Greta Gerell